Reklama
 
Blog | Karel Husa

Miluj svého bližního, i v době voleb

Volby jsou srdeční záležitost. Odhalují, co se skrývá v srdci člověka. Kromě tříbení názorů a hledání pravdy vyplouvá pýcha, nenávist, pomluvy a další zlo. Volby jsou zkouškou pro národ, ale také pro každého z nás, jako člověka.

Část příspěvků do společenské diskuze má opačný účinek, než jaký autor zamýšlí. Pokud autor vyčítá současnému prezidentovi, že rozděluje společnost, a zároveň ponižuje nebo odsuzuje jeho voliče, pak sám rozděluje. Namísto, aby čtenář zvažoval a tříbil svůj pohled, jenom se více zatvrdí.

Máme rozdílné poznání. Je dobré, když člověk zvolí podle svého svědomí a poznání. Pokud nemůžete s čistým svědomím vybrat kandidáta, máte svobodu nevolit.

Volby skončí a naše země bude mít nového prezidenta. Naše rodiny, naši přátelé, sousedé, kolegové a další bližní zůstávají. Proto záleží, co říkáme, píšeme nebo sdílíme. Ano, sdílení do toho také patří. Sdílení pomluvy je také pomluvou, sdílení lži je také lží.

Láska je víc než výsledek voleb. Největší přikázání, které Bůh člověku dal, je:  „Miluj Pána, svého Boha, celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí. To je největší a první přikázání. Druhé je mu podobné: ‚Miluj svého bližního jako sebe samého.‘“

A pokud některého z prezidentských kandidátů či jeho voliče považujete za své nepřátele, doporučuji jiné přikázání: „Milujte své nepřátele. Dobře čiňte těm, kteří vás nenávidí.“ Ježíš k tomu ještě dodává: „A vaše odměna bude hojná a budete syny Nejvyššího, protože On je dobrotivý k nevděčným i zlým.“

Pokud tedy mluvíme, píšeme nebo sdílíme, zkoumejme, jestli bychom něco takového řekli, napsali nebo sdíleli o nás samotných. Čas voleb je dobrou příležitostí dozvědět se také něco o nás samotných – pokud se tedy chceme poučit.

Věřím, že Bůh má vše ve svých rukou, včetně naší společné volby prezidenta a další budoucnosti. Tím neříkám, že na výsledku nezáleží. Naopak, záleží – volme svobodně, podle svého poznání a svědomí.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama