Reklama
 
Blog | Karel Husa

Torben Søndergaard: Poslední reformace

Minulý týden jsme vydali český překlad knihy Poslední reformace od dánského autora Torbena Søndergaarda (z anglického originálu The Last Reformation). Kniha je o reformaci současné evropské církve. Reformace totiž neskončila v 17. století. Reformace je o návratu církve k Ježíši Kristu – životem i učením. Poslední reformace je o závěrečné etapě této cesty.

Torben v knize porovnává život současné (evropské) církve vůči životu a učení Ježíše Krista, apoštolů a prvotní církve. Rozebírá Biblické texty a ilustruje je svými zkušenostmi. Knize lze díky tomu dobře rozumět a je čtivá.

Cílem knihy je pomoci křesťanům vyjít ze sítě náboženských tradic a vrátit se k Ježíši Kristu. Kniha nekritizuje církev jako takovou, ale náboženské tradice a zavádějící učení, které se v církvi zabydlely. Kniha je psaná velmi ostře a zároveň v lásce a úctě. V tom je Torbenova kniha výjimečná a také proto jsme se ji rozhodli přeložit a vydat. Pro čtenáře knihy mám jedno doporučení: čti knihu s modlitbou a otevřenou Biblí – nepřemýšlej, co špatně dělají ostatní, ale hledej Pravdu pro svůj život.

Reklama

Věříme, že kniha bude pro čtenáře požehnáním, podobně jako byla pro nás. Pán Bůh je dnes stejný jako v době prvotní církve a můžeme s Ním mít stejně blízký vztah jako lidé, o kterých se píše v Bibli. Ježíš jednou varoval své učedníky slovy: „Dávejte si pozor, varujte se kvasu farizeů…“. Toto slovo platí i pro nás – stejně jako tehdy, i dnes lze milovat lidské tradice a své postavení před lidmi více než Pána Boha. Jsem si vědom, že slova o reformaci působí pro některé náboženské představitele provokativně, ale věřím, že ti, kdo překonají předsudky a knihu přečtou, z ní budou mít užitek.

Ke knize jsem za poslední týden četl různé ohlasy – od radostných ve smyslu „kniha přesně vystihuje to, co roky prožívám“ po silně kritické, které knihu považují za blud, který rozděluje církev, a Torbenovi přisuzují různé motivy, proč knihu napsal. Pokud chcete vědět, o čem je kniha doopravdy, nezbývá, než si knihu přečíst. Knihu nebudu obhajovat – nechám na čtenáři, aby posoudil, nakolik je pravdivá, zda rozděluje a zda vás samotné povede blíže k Ježíši Kristu.

Kde knihu získat

Knihu je možné bezplatně stáhnout na adrese https://goo.gl/0S1YCs , nahrát do své čtečky či počítače a začít číst. Chcete-li, můžete knihu dál bezplatně šířit (při zachování podmínek uvedených v knize). Knihu vydáváme pouze elektronicky, není v našich současných možnostech vyřizovat jednotlivé objednávky na papírové knihy.

Kniha je dostupná v těchto elektronických formátech:

  • MOBI: pro zařízení a aplikace Kindle,
  • ePUB: pro jiné čtečky než Kindle,
  • PDF: pro ostatní zařízení, případně pro tisk na papír.

Torben Søndergaard a hnutí The Last Reformation

Torben sám sebe označuje prostě – za učedníka Ježíše Krista. Založil hnutí The Last Reformation (Poslední reformace), které považuje za součást reformace církve. Zde mnohdy dochází k nedorozuměním, když lidé mezi hnutí a reformaci samotnou položí rovnítko – zatímco stejnojmenné hnutí založil Torben Søndergaard, reformace církve je dílem, které má svrchovaně ve své moci Pán Bůh.

Hnutí není novou církví (denominací) a nenabízí členství. Nezaznamenal jsem, že by Torben vybízel křesťany, aby opouštěli svá stávající společenství, jak jsem slyšel od jeho kritiků. Pokud vás bude zajímat více, nejlépe je navštívit stránky samotného hnutí: https://thelastreformation.com/ .

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama